×

 

Yenikent şehir ormanı içerisinde yaklaşık 8.000m2 alan üzerine inşa edilen Yaşayarak Öğrenme Maceraparkı sosyal belediyecilik alanında örnek projelerden biridir. Amacımız; “Yerelde gençlerin sivil katılımcılık düzeyinin ve etkinliğinin arttırılması yoluyla, ilin ve bölgenin sosyal kalkınma düzeyinin yükselmesine” katkıda bulunmaktadır.

 

MACERA PARKI
24 parkur istasyonlu ip parkuru, 50m uzunluğunda ip kaydırağı, tırmanma duvarlı ve serbest düşüş platformlu aksiyon kulesi ile Türkiye’nin ilk sertifikalı tesisidir.

Direkler Üzerinde İp Parkurları
Deneyerek ve yaşayarak öğrenmeyi yani iletişim yeteneğini geliştirme, kendi sınırlarını bilme, takım halinde çalışabilme, rekabet edebilme, özgüven ve cesaret geliştirme, risk alabilme ve odaklanma gibi yetenekleri geliştirmesinin yanı sıra katılımcılarına eğlence, heyecan, adrenalin başarı gibi duyguları yaşatması bakımından eşsiz bir deneyim. 6 ve 9 metre yükseklikte birbirinden farklı 24 parkur. İp parkurlarında kullanıcılar, sürekli ileri bir emniyet sistemi ve dağ sporları için geliştirilen donanımlarla emniyete alınmaktadır.

İp Kaydırağı
50 metre uzunluğundaki ip kaydırağı gergi çelik halatlar üzerinde tam güvenli emniyet sistemi ile kuruldu.

Powerfan
Paraşütsüz serbest hızlı düşüş ve yumuşak iniş için geliştirilmiş yüksek güvenlikli teknolojik mekanizmadır. 13 m yüksekten atlayan kişi önce saatte 30.6 km hız ile serbest düşüp sonra yumuşak bir iniş yapar.

Tırmanma Duvarı
Kapalı alandaki 7 ve açık alandaki 14 metre yüksekliğe ve ikişer farklı rotaya sahip tırmanma duvarları zirveyi hedefleyenleri bekliyor.

 

EĞİTİMLER
Yaşayarak öğrenme merkezindeki eğitimler iki türlü ilerlemektedir. Bunlar; İç alan eğitimi ve dış alan eğitimidir.

İç Alan Eğitimi (indoor)
Bu eğitim yöntemi ise gençlerin ve çocukların çok yönlü yeteneklerini dışa vurmasını sağlamayı hedefleyen, sanatsal aktivitelere yoğunlaşarak çocukların kendilerini keşfetmelerini sağlayan, özgüven kazanarak kendini en güzel şekilde ifade etmeyi öğretmeyi arzulayan bir modeldir. İç alan eğitimleri şunları kapsamaktadır;
- Tasarım
- Akıl Oyunları
- Fotoğrafçılık
- İlk yardım
- Maket yapımı vd.

Dış Alan Eğitimi (outdoor)
Bu eğitimde çocuklar dışarıda kurulmuş çeşitli parkurlarda eğitim görürler. Outdoor aktiviteler kendi içerisinde 3 ayrı gruba ayrılmaktadır.
1. Eğitsel Oyunlar
2. Alçak Elementler
3. Yüksek Elementler

Bu parkurlar çocukların hem eğlenebilecekleri hem de eğitim aşamasında grup içi aktivitelere uyumluluk sağlama, sosyal ilişkilerin gelişmesi, motivasyon ve kendine olan güven duygusunun artması yönünden yararlı olacaktır. Ekip ruhunun küçük yaşlardan önem kazanması ilerde yaşamlarında büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Malzeme Güvenliği
Macerapark’ta dünyanın en iyi markaları tercih edildi. Tesiste kullanılan tüm malzemelerin standartları ve kalitesi en üst seviyede.

Tesis Güvenliği
Avrupa standartlarında 4. Nesil tesisimiz macera ruhunu bölmeyecek şekilde tasarlandı.

Eğitmenler
Macerapark eğitimcileri Alman eğitmenler tarafından eğitici eğitimi alarak sertifikalandırıldı.

Çevre Güvenliği
Macerapark her bir noktayı görecek şekilde konumlandırılmış kameralarla 24 saat izlenmekte, katılımcıların güvenliği açısından program dışında girişlere izin verilmemektedir. Macerapark DIN EN 15567 standartlarına uygun olarak inşa edilmiş olup parkurların yıllık bakım, denetim ve inspeksiyonları ERCA (European Ropes Course Association) tarafından yapılmaktadır.

 

YAŞAYARAK ÖĞRENME MERKEZİ
Yaşayarak Öğrenme Macera Park bünyesinde ve 400 m2 kapalı alanda inşa edilen merkezde mevsimsel şartlara uygun olarak öğrencilerin motivasyonlarını arttırıcı eğitimler veriliyor. Yaşayarak Öğrenme Merkezi sunduğu eğitim programlarıyla renkli bir öğrenim sürecine sahiptir. Çocukların problem çözme, yaşıtlarıyla işbirliği yapma, sosyal ilişkiler ve iletişim kurabilme yönleri geliştirilerek kendi ayakları üzerinde durabilme becerisi kazanmaları konusunda ilimizdeki çocuk ve gençlere olumlu katkılar sağlıyor. Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde okul eğitiminde daha çok teoriye yönelik eğitimlerden geçen çocuklar ve gençler, yaşayarak, tatbik ederek, pratik yaparak hayatın kendisinin pratikleri ve toplum yaşantıları için yararlı bilgiler öğreniyorlar.