×

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kulüplerinde dersler tüm hızıyla devam ediyor. Mutfak Atölyesi eğitmeni Hülya Koran, “Mutfak atölyemizde pratik, lezzetli ve sağlıklı tarifler öğretiyoruz. Yemek yapmanın yanında aynı zamanda paylaşmayı ve sabretmeyi de öğretiyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Gelişim Merkezi Çocuk Kulüpleri’nde dersler devam ediyor. Mutfak Atölyesi öğrencileri yemek yaparken hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.

Paylaşmayı ve sabretmeyi öğretiyoruz

Mutfak Atölyesinde Öğretmenlik yapan Hülya Koran, “Mutfak atölyemizde pratik, lezzetli ve sağlıklı tarifler öğretiyoruz. Yemek yapmanın yanında aynı zamanda paylaşmayı ve sabretmeyi de öğretiyoruz. Dışarıda Fast Food diye tabir edilen yiyeceklerin evde sağlıklı bir şekilde yapılabileceğini öğretiyoruz yani hem yemek yapıyoruz hem de duygusal açıdan gelişmelerine olanak sağlıyoruz. Ayrıca burada saygıyla beklemeyi öğrenirken paylaşmanın da tadına varıyorlar. Burada yaptıkları öğrendikleri tarifleri eve gittikleri zaman pişirip sınıf arkadaşlarıyla ve komşularıyla paylaşıyorlar” diye belirtti.

Çocukları sebzelerle barıştırıyoruz

Konuşmasına devam eden Koran, “Günümüz çocuklarının sebzeyle arası pek iyi değil. Mesela az önce ekmek yaptık ve üzerine dere otu, domates koyarak sebzeleri sevimli hale getirerek onları sebzelerle barıştırmayı amaçladık. Büyüdükleri zaman karınları acıkınca mümkün olan en kısa sürede pratik bir yemek öğrenmesini hedefliyoruz. İlkokuldayken sadece hobi olarak gelip ve yeteneğini keşfedip ileride de aşçılık okuyan bir sürü öğrencim var. 7-14 yaş aralığında 20 öğrencimle hem yemek yapıyoruz hem de gelişimlerine katkı sağlamış oluyoruz” dedi.